Transport drogowy: zakaz wyprzedzania dla ciężarówek

Transport drogowy jest najbardziej istotnym elementem w łańcuchu dostaw. Wynika to z faktu, że nawet jeśli w użyciu są inne środki transportu, na przykład kolej lub tranzyt lotniczy, to w całym procesie i tak muszą wziąć udział przedstawiciele transportu drogowego. Pociągi mogą przewozić towary jedynie między poszczególnymi stacjami, samoloty między lotniskami, statki między portami. Zawsze jednak ostatecznie następuje przeładunek towaru na ciężarówkę, która transportuje go do ostatecznego miejsca rozładunku.

Współpracujemy z setkami firm transportu drogowego i bacznie śledzimy wszelkie zmiany przepisów mające wpływ na tę jakże istotną dla nas branżę partnerską. Jedna z takich właśnie zmian weszła w życie w ostatni weekend, konkretnie dnia 1 lipca. Od tego dnia wszedł w życie zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Co konkretnie mówią nowe przepisy?

Mówimy o nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Nowela wprowadza zakaz wyprzedzania się ciężarówek na trasach szybkiego ruchu, co ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Od zakazu są jednak wyjątki: kierowca samochodu ciężarowego będzie mógł wyprzedzić drugą ciężarówkę, która będzie jechała znacznie wolniej. Według przedstawicieli resortu infrastruktury “znacznie wolniej” oznaczać ma prędkość o minimum 10 km/h mniejszą.

To właśnie kwestia wspomnianego wyjątku budzi u przedstawicieli transportu drogowego sporo emocji. Kierowca bowiem nie ma możliwości dokładnego ocenienia o ile wolniej jedzie pojazd przed nim, który ma zamiar wyprzedzić. Tymczasem inspektorzy transportu drogowego zapowiadają częste i skrupulatne kontrole na drogach szybkiego ruchu, które będą miały za zadanie dopilnować, aby nowe przepisy były przestrzegane. Nie trzeba chyba dodawać, jak ważną kwestią dla firm transportu drogowego jest ilość punktów karnych które “łapią” ich kierowcy. Nowe przepisy to potencjalna pułapka mogąca prowadzić do dyskusyjnych mandatów i punktów karnych. Wszystko zależy od tego, jak skrupulatnie do zagadnienia podejdą służby.

Nowe przepisy obowiązują wszystkie samochody o masie całkowitej powyżej 3,5 tony poruszające się na autostradzie lub drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu. Warto nadmienić, że z przepisów wyłączone są pojazdy wykonujące na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne, wysyłających żółte sygnały błyskowe.

Naszym partnerom z transportu drogowego życzymy, aby nowe przepisy przyczyniły się wyłącznie do poprawy bezpieczeństwa kierowców.