Pracodawca może zakazać kierowcy dodatkowej pracy

W branży transportu drogowego wchodzą właśnie nowe rozwiązania prawne, które bez wątpienia mają ogromne znaczenie dla tysięcy pracowników.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian jest wprowadzenie przepisu, że firma transportowa będzie mogła zakazać kierowcy zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę podjęcia pracy w innym miejscu. Co więcej potencjalny zakaz nie dotyczy wyłącznie aktywności zawodowej związanej z prowadzeniem pojazdów, lecz chodzi o jakąkolwiek pracę poza. Nawet więc jeśli kierowca dorabia w stróżówce raz na tydzień, to pracodawca będzie mógł mu tego zakazać.

Zakaz taki musi być jednak uzasadniony względami bezpieczeństwa w transporcie drogowym lub też koniecznością przestrzegania przepisów socjalnych.

Przepisy wprowadzono w trosce o sprawność psychofizyczną kierowców, którzy często pracują na kilku etatach i są po prostu przemęczeni.

Zmiana o której piszemy powyżej to jeden z wielu nowych przepisów które są wprowadzone w ramach ustawy o delegowaniu w transporcie drogowym. Ustawa ta implementuje do polskiego prawa krajowego przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1057 z dnia 15 lipca 2020 r. ustanawiająca przepisy szczególne w odniesieniu do dyrektywy 96/71/WE i dyrektywy 2014/67/UE dotyczące delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego.

Wprowadza ona też szereg innych, nowych rozwiązań, wśród głównych możemy wymienić:

  • Możliwość rozliczenia miesięcznego wynagrodzenia kierowcy w dwóch ratach. Raty jednak muszą być wypłacone w z góry ustalonych terminach.
  • Ujednolicenie systemu naliczania kierowcom składek ZUS a także wielkości zaliczki na podatek dochodowy PIT dla kierowców w transporcie międzynarodowym.
  • Uproszczenie pracy administracyjnej przy naliczaniu danin należnych Państwu z tytułu zatrudnienia kierowców. Jednocześnie ma to prowadzić do przewidywalności wysokości wynagrodzenia netto kierowców.

Inne pozytywne i zgodne z oczekiwaniami TLP rozwiązania obejmują między innymi możliwość uwzględniania przy wyliczaniu składek ZUS i PIT, wypłacanych kierowcy jako zwrotu kosztów:

  • noclegu, gdy odbywa się poza pojazdem w trakcie regularnego tygodniowego odpoczynku oraz rekompensaty za skrócony tygodniowy odpoczynek,
  • podróży do punktu startowego międzynarodowego przewozu drogowego, korzystając z innego środka transportu niż pojazd dostarczony przez pracodawcę,
  • niezbędnych, dokumentowanych wydatków, które zostały określone lub zaakceptowane przez pracodawcę, zgodnie z uzasadnionymi potrzebami, o ile nie przekraczają one rzeczywistych i udokumentowanych wydatków poniesionych przez kierowcę,
  • wykorzystywania urządzeń sanitarnych o kosztach ustalonych na podstawie przeciętnych nieudokumentowanych opłat za takie usługi dostępne na ogólnodostępnych stacjach obsługi podróżnych w państwach, gdzie kierowca prowadzi działalność zawodową.

Więcej o nowych przepisach można przeczytać pod poniższymi linkami:
https://tlp.org.pl/sejm-przyjal-ustawe-o-delegowaniu-kierowcow-w-transporcie-drogowym/
https://www.rp.pl/prawo-pracy/art38801181-kierowca-nie-dorobi-w-innej-pracy